ELECTION COMMISSION, NEPAL
House of Representatives Election 2056 (1999)
Finalised Constituencies With Top Two Candidates (Comparative)

District name Taplejung Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Til Kumar Menyangbo Limbu Nepal Communist Party (UML) 13636 ELECTED
Surya Man Gurung Nepali Congress 13472
2051
(1994)
Mani Lama Nepali Congress 10742 ELECTED
Kaji Man Samsohang Nepal Communist Party (UML) 9822  


District name Taplejung Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Om Prasad Ojha Nepal Communist Party (UML) 10402 ELECTED
Bishnu Maden Rastriya Prajatantra Party 8430
2051
(1994)
Ambika Sawa Nepal Communist Party (UML) 8134 ELECTED
Bishnu Maden Rastriya Prajatantra Party 7975  



District name Panchthar Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Basant Kumar Nemwang Nepal Communist Party (UML) 17680 ELECTED
Dipak Prakash Baskota Nepali Congress 15191  
2051
(1994)
Deepak Prakash Baskota The Nepali Congress 13949 ELECTED
Basanta Kumar Nemwang Nepal Communist Party (UML) 12989  


District name Panchthar Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Damber Sing Sambahamphe Nepal Communist Party (UML) 15049 ELECTED
Vishma Raj Aangdembe Nepali Congress 13259  
2051
(1994)
Padam Sundar Lawati Rastriya Prajatantra Party 13768 ELECTED
Damber Sing Sambahamphe Nepal Communist Party (UML) 12042  


District name Ilam Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Benup Raj Prasai Nepali Congress 18608 ELECTED
Jhal Nath Khanal Nepal Communist Party (UML) 18502  
2051
(1994)
Jhalanath Khanal Nepal Communist Party (UML) 14383 ELECTED
Toyanath Bhattarai The Nepali Congress 14173  


District name Ilam Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Subash Nemwang Nepal Communist Party (UML) 17407 ELECTED
Kul Bahadur Gurung Nepali Congress 15482  
2051
(1994)
Kul Bahadur Gurung The Nepali Congress 12547 ELECTED
Mani Kumar Limbu Nepal Communist Party (UML) 11960  


District name Ilam Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Keshab Thapa Nepali Congress 18339 ELECTED
Agam Prasad Bantawa Nepal Communist Party (UML) 17707
2051
(1994)
Padam Bhandari Nepal Communist Party (UML) 13663 ELECTED
Benup Raj Prasain The Nepali Congress 13398  


District name Jhapa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Prasad Sitaula Nepali Congress 17561 ELECTED
Narayan Rajbanshi Nepal Communist Party (UML) 15300
2051
(1994)
Pushpa Raj Pokharel Nepal Communist Party (UML) 15652 ELECTED
Krishna Prasad Sitaula The Nepali Congress 14511  


District name Jhapa Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
K.P. Sharma Oli Nepal Communist Party (UML) 18909 ELECTED
Giriraj Kumari Prasai Nepali Congress 18892
2051
(1994)
Chandra Prakash Mainali Nepal Communist Party (UML) 18863 ELECTED
Khanuparude Rambabu The Nepali Congress 12456  


District name Jhapa Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narendra Bikram Nemwang Nepali Congress 21030 ELECTED
Bishnu Prasad Prasai Nepal Communist Party (UML) 17657
2051
(1994)
Devi Prasad Ojha Nepal Communist Party (UML) 16674 ELECTED
Gopal Kumar Basnet The Nepali Congress 13614  


District name Jhapa Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Chakra Prasad Bastola Nepali Congress 15671 ELECTED
Yukta Prasad Vetwal Nepal Communist Party (UML) 15645
2051
(1994)
Chakra Prasad Bastola The Nepali Congress 13912 ELECTED
Narayan Rajbanshi Nepal Communist Party (UML) 13668  


District name Jhapa Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tara Sam Yongya Nepal Communist Party (UML) 19199 ELECTED
Santosh Kumar Meinyngbo Nepali Congress 16651
2051
(1994)
Radha Krishna Mainali Nepal Communist Party (UML) 16361 ELECTED
Surya Narayan Tajpuriya The Nepali Congress 13898  


District name Jhapa Constituency 6
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gopal Prasad Koirala Nepali Congress 28066 ELECTED
Devendra Dahal Nepal Communist Party (UML) 21958
2051
(1994)
K.P. Sharma (Oli) Nepal Communist Party (UML) 18861 ELECTED
Keshav Kumar Budhathoki The Nepali Congress 14202  


District name Sankhuwasabha Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tanka Prasad Rai Nepali Congress 11685 ELECTED
Ded Raj Khadka Nepal Communist Party (UML) 10983
2051
(1994)
Ded Raj Khadka Nepal Communist Party (UML) 12354 ELECTED
Shiva Kumar Goli The Nepali Congress 8339  

 

District name Sankhuwasabha Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Parshu Ram Meghi Gurung Nepal Communist Party (UML) 16538 ELECTED
Gopal Raj Pahadi Nepali Congress 13494
2051
(1994)
Hari Bairagi Dahal Nepal Communist Party (UML) 12738 ELECTED
Piyush Sharma The Nepali Congress 11803  


District name Tehrathum Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Vijaya Subba Nepal Communist Party (UML) 16628 ELECTED
Ganesh Prasad Bimali Nepali Congress 12022
2051
(1994)
Surendra Kumar Phombo Nepal Communist Party (UML) 16657 ELECTED
Tulasi Subba Rastriya Prajatantra Party 12867  


District name Bhojpur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ghanendra Basnet Nepal Communist Party (UML) 15443 ELECTED
Gyanendra B. Karki Nepali Congress 14605
2051
(1994)
Hem Raj Rai Nepal Communist Party (UML) 15974 ELECTED
Gyanendra B. Karki Nepali Congress 15948  

 

District name Bhojpur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sher Dhan Rai Nepal Communist Party (UML) 18447 ELECTED
Mrs Luxmi Rai Nepali Congress 14925
2051
(1994)
Dhan Harka rai Nepal Communist Party (UML) 17594 ELECTED
Kumar Rai The Nepali Congress 15706  


District name Dhankuta Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Durga Linkha Nepal Communist Party (UML) 15512 ELECTED
Hari Kumar Rai Nepali Congress 11207
2051
(1994)
Rakam Chemjong Nepal Communist Party (UML) 12574 ELECTED
Mohan Prasad Pokhrel Rastriya Prajatantra Party 9737  


District name Dhankuta Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Surya Bahadur Thapa Rastriya Prajatantra Party 12145 ELECTED
Gopal Guragai Nepal Communist Party (UML) 11119
2051
(1994)
Surya Bahadur Thapa Rastriya Prajatantra Party 13220 ELECTED
Gopal Guragain Nepal Communist Party (UML) 10352  


District name Morang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Amod Prasad Upadhyaya Nepali Congress 26501 ELECTED
Ram Kumar Rai Nepal Communist Party (UML) 12601
2051
(1994)
Girija Prasad Koirala The Nepali Congress 21013 ELECTED
Tuluram Rajbanshi Nepal Communist Party (UML) 12987  


District name Morang Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bharat Mohan Adhikari Nepal Communist Party (UML) 22428 ELECTED
Basant Bhattarai Nepali Congress 15364
2051
(1994)
Bharat Mohan Adhikari Nepal Communist Party (UML) 16758 ELECTED
Basant Bhattarai The Nepali Congress 9174  


District name Morang Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Lal Babu Pandit Nepal Communist Party (UML) 16288 ELECTED
Gopal Man Singh Nepali Congress 15589
2051
(1994)
Badri N. Basnet The Nepali Congress 19821 ELECTED
Lal Babu Pandit Nepal Communist Party (UML) 14987  


District name Morang Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Harka Man Tamang Nepal Communist Party (UML) 22944 ELECTED
Dilip Sapkota Nepali Congress 19330
2051
(1994)
Harka Man Tamang Nepal Communist Party (UML) 17674 ELECTED
Dilip Sapkota The Nepali Congress 12393  


District name Morang Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahesh Acharya Nepali Congress 19119 ELECTED
Subodh Raj Pyakurel Nepal Communist Party (UML) 15450
2051
(1994)
Kamal Prasad Koirala Nepal Communist Party (UML) 14106 ELECTED
Shyam Lal Tabdar The Nepali Congress 10357  


District name Morang Constituency 6
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hari Narayan Chaudhary Nepali Congress 22856 ELECTED
Guru Prasad Baral Nepal Communist Party (UML) 18612
2051
(1994)
Guru Prasad Baral Nepal Communist Party (UML) 15460 ELECTED
Satya Narayan Chaudhary The Nepali Congress 13858  


District name Morang Constituency 7
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Badri Prasad Mandal Nepal Sadbhawana Party 15634 ELECTED
Miss. Sailaja Acharya The Nepali Congress 12125
2051
(1994)
Miss. Sailaja Acharya The Nepali Congress 13496 ELECTED
Umesh Prasad Giri Nepali Congress (Biseshwor) Party 7214  


District name Sunsari Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Kunta Sharma Nepal Communist Party (UML) 14843 ELECTED
Chandra Prasad Shrestha Nepali Congress 13032
2051
(1994)
Lila Shrestha (Subba) Nepal Communist Party (UML) 12774 ELECTED
Binod Kumar Rai The Nepali Congress 7705  


District name Sunsari Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Vijaya Kumar Gachhadar Nepali Congress 27527 ELECTED
Rewoti Raman Bhandari Nepal Communist Party (UML) 23339
2051
(1994)
Bijay Kumar Gachhadar The Nepali Congress 21963 ELECTED
Kuldip Peskar Nepal Communist Party (UML) 10708  


District name Sunsari Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Luxman Prasad Mehata Nepali Congress 19654 ELECTED
Narendra Kumar Chaudhary Rastrya Prajatantra Party 17668
2051
(1994)
Luxman Prasad Mehata The Nepali Congress 16341 ELECTED
Dharma Raj Niraula Nepal Communist Party (UML) 12081  


District name Sunsari Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hari Prasad Sapkota Nepali Congress 20914 ELECTED
Bhim Prasad Acharya Nepal Communist Party (UML) 19631
2051
(1994)
Hari Nath Bastola The Nepali Congress 16922 ELECTED
Bhim Prasad Acharya Nepal Communist Party (UML) 13714  


District name Sunsari Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Girija Prasad Koirala Nepali Congress 19990 ELECTED
Mo. Mahaphuj Ansari Nepal Communist Party (UML) 12894
2051
(1994)
Girija Prasad Koirala The Nepali Congress 19047 ELECTED
Jagadish Prasad Kusiyat Nepal Communist Party (UML) 10074  


District name Khotang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sarba Dhan Rai Nepali Congress 17216 ELECTED
Karna Bahadur Ghale Nepal Communist Party (UML) 12814
2051
(1994)
Tank Rai Nepal Communist Party (UML) 14737 ELECTED
Bal Bahadur Rai Rundali The Nepali Congress 14260  


District name Khotang Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shiva Kumar Basnet Nepali Congress 17422 ELECTED
Bishal Bhattarai Nepal Communist Party (UML) 10513
2051
(1994)
Ashok Kumar Rai Nepal Communist Party (UML) 17913 ELECTED
Shiv Kumar Basnet The Nepali Congress 15296  


District name Okhaldhunga Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hom Nath Dahal Nepali Congress 16111 ELECTED
Chhabi Lal Karki Nepal Communist Party (UML) 10282
2051
(1994)
Chandra Kant Dahal The Nepali Congress 8691 ELECTED
Prem Narayan Premi Nepal Communist Party (UML) 7587  


District name Okhaldhunga Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gopal Rai Nepali Congress 17521 ELECTED
Kishor Kumar Adhikari Nepal Communist Party (UML) 9788
2051
(1994)
Bal Bahadur Rai The Nepali Congress 10251 ELECTED
Kishor Kumar Adhikari Nepal Communist Party (UML) 9389  


District name Udaypur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Suresh Kumar Karki Nepal Communist Party (UML) 17686 ELECTED
Dr. Narayan Khadka Nepali Congress 16847
2051
(1994)
Laxmi Narayan Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 19290 ELECTED
Ashok Chandra Rai The Nepali Congress 12625  


District name Udaypur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Jagannath Khatiwoda Nepal Communist Party (UML) 18258 ELECTED
Heramb Bahadur Thapa Nepali Congress 15833
2051
(1994)
Bishnu Bahadur Rawot Nepal Communist Party (UML) 14261 ELECTED
Heramba Bahadur Thapa The Nepali Congress 12784  


District name Saptari Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Jaya Prakash Prasad Gupta Nepali Congress 15083 ELECTED
Hira Lal Prasad Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 13853
2051
(1994)
Jaya Prakash Prasad Gupta The Nepali Congress 18006 ELECTED
Hira Lal Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 13885  


District name Saptari Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Kumar Chaudhary Nepali Congress 12970 ELECTED
Gajendra Narayan Singh Rajput Nepal Sadbhawana Party 12953
2051
(1994)
Gajendra Narayan Singh Nepal Sadbhawana Party 10424 ELECTED
Madhu Kant Singh The Nepali Congress 9308  


District name Saptari Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mrs. Renu Kumari Yadav Rastriya Prajatantra Party 17231 ELECTED
Suman Raj Pyakurel Nepal Communist Party (UML) 10910
2051
(1994)
Anish Ansari Nepal Sadbhawana Party 12746 ELECTED
Surya Narayan Mandal Independent 8921  


District name Saptari Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Jagadish Prasad Saha Nepal Communist Party (UML) 14191 ELECTED
Chhedi Lal Chaudhary Tharu Nepali Congress 12089
2051
(1994)
Dana Lal Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 14086 ELECTED
Kuber Prasad Sharma The Nepali Congress 10883  


District name Saptari Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mrigendra Kumar Singh Yadav Nepal Sadbhawana Party 13600 ELECTED
Surendra Prasad Yadav Nepali Congress 12534
2051
(1994)
Ganga Prasad Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 12196 ELECTED
Mrigendra Kumar Singh Yadav Nepal Sadbhawana Party 11296  


District name Siraha Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Chandra Yadav Nepal Communist Party (UML) 14810 ELECTED
Padam Narayan Chaudhary Nepali Congress 13855
2051
(1994)
Padam Narayan Chaudhary The Nepali Congress 15525 ELECTED
Rajendra Prasad Chaudhary Tharu Nepal Communist Party (UML) 14307  


District name Siraha Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mrs. Chitra Lekha Yadav Nepali Congress 21029 ELECTED
Hira Bahadur Sunuwar Nepal Communist Party (UML) 14094
2051
(1994)
Narendra Raj Pokhrel Nepal Communist Party (UML) 12653 ELECTED
Chitra Lekha Yadav The Nepali Congress 10207  


District name Siraha Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Charan Shrestha Rastriya Prajatantra Party 14396 ELECTED
Surendra Kumar Das (Yadav) Nepali Congress 12751
2051
(1994)
Surendra Chandra Das The Nepali Congress 14357 ELECTED
Krishna Charan Shrestha Rastriya Prajatantra Party 9352  


District name Siraha Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hem Narayan Yadav Nepal Communist Party (UML) 19235 ELECTED
Chandra Narayan Yadav Nepali Congress 16866
2051
(1994)
Raj Dev Goit The Nepali Congress 11829 ELECTED
Biseshwor Prasad Marwaita Yadav Rastriya Prajatantra Party 11472  


District name Siraha Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dharma Nath Prasad Sah Nepal Communist Party (UML) 20054 ELECTED
Pradip Giri Nepali Congress 19949
2051
(1994)
Pradip Giri The Nepali Congress 17072 ELECTED
Dharma Nath Prasad Sah Independent 9061  


District name Dolakha Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Pashupati Chaulagain Nepal Communist Party (UML) 20243 ELECTED
Bhim Bahadur Tamang Nepali Congress 15093
2051
(1994)
Bhim Bahadur Tamang The Nepali Congress 16673 ELECTED
Ananda Prasad Pokharel Nepal Communist Party (UML) 15790  


District name Dolakha Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Anand Prasad Pokhrel Nepal Communist Party (UML) 15845 ELECTED
Tara Bahadur Koirala Nepali Congress 11752
2051
(1994)
Wanchhe Sherpa Nepal Communist Party (UML) 14582 ELECTED
Madhav Mani Rajbhandari The Nepali Congress 10220  


District name Ramechap Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Kamal Prakash Sunuwar Nepal Communist Party (UML) 16582 ELECTED
Luxman Prasad Ghimire Nepali Congress 15278
2051
(1994)
Dev Shankar Poudel Nepal Communist Party (UML) 10968 ELECTED
Laxman Prasad Ghimire The Nepali Congress 10957  


District name Ramechap Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Hari Dhungel Nepali Congress 12235 ELECTED
Amik Sherchan Sanyunkta Janamorcha Nepal 11407
2051
(1994)
Padam Shankar Adhikari The Nepali Congress 8241 ELECTED
Kamal Prasad Chaulagain Sanyunkta Janamorcha, Nepal 7215  


District name Sindhuli Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ganga Prasad Nepal Nepal Communist Party (UML) 15158 ELECTED
Komal Bahadur Karki Nepali Congress 12695
2051
(1994)
Bipin Koirala The Nepali Congress 12688 ELECTED
Shanti man Karki Nepal Communist Party (UML) 11838  


District name Sindhuli Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shanker Nath Sharma Adhikari Nepal Communist Party (UML) 14142 ELECTED
Ujwal Baral Nepali Congress 13103
2051
(1994)
Hom Raj Dahal The Nepali Congress 10471 ELECTED
Goma Devkota Karki Nepal Communist Party (UML) 9027  


District name Sindhuli Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Lila Mani Pokhrel Sanyunkta Janamorcha Nepal 9670 ELECTED
Bipin Koirala Nepali Congress 6960
2051
(1994)
Dhruba Prasad Sharma The Nepali Congress 9413 ELECTED
Tika jung Thapa Rastriya Prajatantra Party 5138  


District name Dhanusha Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Smriti Narayan Chaudhary Nepali Congress 20095 ELECTED
Ram Chandra Jha Nepal Communist Party (UML) 18352
2051
(1994)
Ram Chandra Jha Nepal Communist Party (UML) 20749 ELECTED
Shiv Dhari Yadav The Nepali Congress 14317  


District name Dhanusha Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Yog Narayan Yadav Nepal Communist Party (UML) 16736 ELECTED
Lila Koirala Nepali Congress 15843
2051
(1994)
Lila Koirala The Nepali Congress 17147 ELECTED
Yog Narayan Yadav Nepal Communist Party (UML) 14056  


District name Dhanusha Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Anand Prasad Dhungana Nepali Congress 15026 ELECTED
Hem Bahadur Malla Rastriya Prajatantra Party (Chand) 13736
2051
(1994)
Ananda Prasad Dhungana The Nepali Congress 17429 ELECTED
Bhola Prasad Sah Nepal Communist Party (UML) 15133  


District name Dhanusha Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Pratap Malla Rastriya Prajatantra Party 24293 ELECTED
Bimalendra Nidhi Nepali Congress 19053
2051
(1994)
Bimalendra Nidhi The Nepali Congress 21340 ELECTED
Krishna Prasad Malla Rastriya Prajatantra Party 16563  


District name Dhanusha Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dr. Ram Baran Yadav Nepali Congress 23112 ELECTED
Shrikrishna Yadav Nepal Communist Party (UML) 18041
2051
(1994)
Ramlakhan Mahato Nepal Communist Party (UML) 16590 ELECTED
Dr. Rambaran Yadav The Nepali Congress 15826  


District name Mahottari Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahendra Yadav Nepali Congress 18408 ELECTED
Raj Kishor Sah Nepal Communist Party (UML) 16879
2051
(1994)
Mahendra Yadav The Nepali Congress 15468 ELECTED
Sita Nandan Ray Nepal Communist Party (UML) 12247  


District name Mahottari Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Chandra Tiwari Nepali Congress 17705 ELECTED
Ram Dayal Mandal Nepal Communist Party (UML) 15397
2051
(1994)
Mahendra Ray Rastrya Prajatantra Party 19181 ELECTED
Hari Shankar Mishra The Nepali Congress 12830  


District name Mahottari Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sarad Singh Bhandari Nepali Congress 20486 ELECTED
Ram Bilash Yadav Rastriya Prajatantra Party 12154
2051
(1994)
Ram Bilash Yadav Rastrya Prajatantra Party 22693 ELECTED
Maheshwor Prasad Singh The Nepali Congress 11414  


District name Mahottari Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahendra Kumar Roy Nepali Congress 19647 ELECTED
Bhoj Raj Ghimire Rastriya Prajatantra Party 11177
2051
(1994)
Sharad Singh Bhandari Independent 11395 ELECTED
Basant Kumar Gurung The Nepali Congress 10585  


District name Sarlahi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahendra Prasad Yadav Nepal Communist Party (UML) 23444 ELECTED
Ramasis Sah Teli Nepali Congress 19126
2051
(1994)
Mahendra Roy Yadav Nepal Communist Party (UML) 23758 ELECTED
Bramha Narayan Chaudhary The Nepali Congress 13533  


District name Sarlahi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rajendra Mahato Nepal Sadabhawana Party 14750 ELECTED
Surya Bahadur Thapa Rastriya Prajatantra Party 13369
2051
(1994)
Meena Pandey The Nepali Congress 10795 ELECTED
Rajendra Mahato Nepal Sadabhawana Party 10173  


District name Sarlahi Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Chandra Ray Rastriya Prajatantra Party 14321 ELECTED
Ram Hari Joshi Nepali Congress 11967
2051
(1994)
Ram Hari Joshi The Nepali Congress 11286 ELECTED
Ram Biswash Ray Nepal Sadabhawana Party 8727  


District name Sarlahi Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Nagendra Kumar Ray Nepali Congress 14587 ELECTED
Rameshwor Ray Nepal Sadabhawana Party 10322
2051
(1994)
Khobhari Ray Rastriya Prajatantra Party 13761 ELECTED
Nagendra Kumar Ray The Nepali Congress 12361  


District name Sarlahi Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahantha Thakur Nepali Congress 11765 ELECTED
Ram Narayan Singh Rastriya Prajatantra Party 10860
2051
(1994)
Mahantha Tahakur Nepali Congress 13615 ELECTED
Nanda Lal Ray Yadav Sanyukta Jana Morcha Nepal 9380  


District name Rasuwa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dil Bahadur Lama Nepali Congress 6424 ELECTED
Subba Lama Nepal Communist Party (UML) 6357
2051
(1994)
Ramkrishna Upadhyay Acharya Rastriya Prajatantra Party 9175 ELECTED
Balchandra Poudel The Nepali Congress 7232  


District name Dhading Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Buddhi Man Tamang Rastriya Prajatantra Party 19055 ELECTED
Dil Man Pakhrin Nepali Congress 17702
2051
(1994)
Buddhi Man Tamang Rastriya Prajatantra Party 18436 ELECTED
Daman Pakhrin The Nepali Congress 10824  


District name Dhading Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Nath Adhikari Nepali Congress 26053 ELECTED
Ganga Lal Tuladhar Nepal Communist Party (UML) 25489
2051
(1994)
Ganga Lal Tuladhar Nepal Communist Party (UML) 19380 ELECTED
Hari Adhikari The Nepali Congress 15684  


District name Dhading Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rajendra Prasad Pandey Nepal Communist Party (UML) 20473 ELECTED
Bharat Prasad Uprety Nepali Congress 13263
2051
(1994)
Rajendra Prasad Pandey Nepal Communist Party (UML) 15562 ELECTED
Thakur Prasad Sharma Rastriya Prajatantra Party 9318  


District name Nuwakot Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rajendra Prakash Lohani Nepal Communist Party (UML) 11786 ELECTED
Dr. Prakash Chandra Lohani Rastriya Prajatantra Party 11771
2051
(1994)
Prakash Chandra Lohani Rastriya Prajatantra Party 13100 ELECTED
Khem Raj Sedhai The Nepali Congress 10714  


District name Nuwakot Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dr. Ram Saran Mahat Nepali Congress 18889 ELECTED
Dr. Prakash Chandra Lohani Rastriya Prajatantra Party 8954
2051
(1994)
Dr. Ram Sharan Mahat The Nepali Congress 14799 ELECTED
Nar Bahadur Rai Rastriya Prajatantra Party 9395  


District name Nuwakot Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahendra Bahadur Pandey Nepal Communist Party (UML) 13177 ELECTED
Arjun Nar Singh K.C. Nepali Congress 12808
2051
(1994)
Arjun Narsingh K. C. The Nepali Congress 15951 ELECTED
Prakash Chandra Lohani Rastriya Prajatantra Party 10387  


District name Kathmandu Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Pradip Nepal Nepal Communist Party (UML) 17601 ELECTED
Lokesh Dhakal Independent 15219
2051
(1994)
Man Mohan Adhikari Nepal Communist Party (UML) 25672 ELECTED
Hari Bol Bhattarai The Nepali Congress 13684  


District name Kathmandu Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bidhaya Devi Bhandari Nepal Communist Party (UML) 12552 ELECTED
Ambika Basnet Nepali Congress 11387
2051
(1994)
Bidhya Devi Bhandari Nepal Communist Party (UML) 21763 ELECTED
Daman Nath Dhungana The Nepali Congress 13064  


District name Kathmandu Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ishwor Pokhrel Nepal Communist Party (UML) 15965 ELECTED
Chiranjibi Tiwari Nepali Congress 14552
2051
(1994)
Nepal Communist Party (UML) ELECTED
The Nepali Congress  


District name Kathmandu Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Prem Lal Singh Nepali Congress 12554 ELECTED
Dr. Bharat Kumar Pradhan Nepal Communist Party (UML) 7296
2051
(1994)
Padma Ratna Tuladhar Nepal Communist Party (UML) 17926 ELECTED
Krishna Amatya The Nepali Congress 9337  


District name Kathmandu Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mangal Siddhi Manandhar Nepal Communist Party (UML) 14303 ELECTED
Rajendra Prasad Shrestha Nepal Communist Party (M.L) 8565
2051
(1994)
Rajendra Prasad Shrestha Nepal Communist Party (UML) 19312 ELECTED
Shyam Lal Shrestha The Nepali Congress 6935  


District name Kathmandu Constituency 6
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ashta Laxmi Shakya (Bohara) Nepal Communist Party (UML) 16307 ELECTED
Marshal Julum Shakya Nepali Congress 14107
2051
(1994)
Sahana Pradhan Nepal Communist Party (UML) 18466 ELECTED
Damodar Gautam The Nepali Congress 10615  


District name Kathmandu Constituency 7
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tirtha Ram Dangol Nepali Congress 18587 ELECTED
Krishna Gopal Shrestha Nepal Communist Party (UML) 15304
2051
(1994)
Krishna Gopal Shrestha Nepal Communist Party (UML) 22313 ELECTED
Dhyan Gobinda Ranjit The Nepali Congress 11129  


District name Bhaktapur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narayan Man Bijukchhe Nepal Majdoor Kissan Party 16533 ELECTED
Ganesh Man Chakradhar Nepali Congress 10030
2051
(1994)
Narayan Man Bijukchhe Nepal Majdoor Kissan Party 16770 ELECTED
Surendra Pratap Shah Rastriya Prajatantra Party 9438  


District name Bhaktapur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Lekh Nath Neupane Nepali Congress 14200 ELECTED
Sunil Prajapati Nepal Majdoor Kissan Party 13432
2051
(1994)
Aasakaji Basukala Nepal Majdoor Kissan Party 13581 ELECTED
Ganesh Bahadur Khatri Rastriya Prajatantra Party 11906  


District name Lalitpur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sushila Nepal Nepal Communist Party (UML) 13893 ELECTED
Keshar Bahadur Bista Independent 9975
2051
(1994)
Mitharam Sharma Bajgain Nepal Communist Party (UML) 11633 ELECTED
Sagar Shamser Rana The Nepali Congress 9882  


District name Lalitpur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Lal Maharjan Nepal Communist Party (UML) 16169 ELECTED
Jagat Raj Shakya Nepali Congress 14878
2051
(1994)
Siddhi Lal Singh Nepal Communist Party (UML) 23562 ELECTED
Chandra Maharjan The Nepali Congress 12046  


District name Lalitpur Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Raghuji Pant Nepal Communist Party (UML) 15570 ELECTED
Kamala Maskey Nepali Congress 12249
2051
(1994)
Raghuji Pant Nepal Communist Party (UML) 15733 ELECTED
Omkar Prasad Shrestha The Nepali Congress 13660  


District name Kavrepalanchowk Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shiv Bahadur Deuja Nepal Communist Party (UML) 17015 ELECTED
Harsa Jit Lama Nepali Congress 14197
2051
(1994)
Shiv Bahadur Deuja Nepal Communist Party (UML) 13146 ELECTED
Satya Man Lama Rastriya Prajatantra Party 9419  


District name Kavrepalanchowk Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shiv Prasad Humagain Nepali Congress 25390 ELECTED
Keshav Prasad Badal Nepal Communist Party (UML) 24401
2051
(1994)
Keshav Prasad Badal Nepal Communist Party (UML) 19938 ELECTED
Bishnu Prasad Humegain The Nepali Congress 12582  


District name Kavrepalanchowk Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rajendra Kharel Nepali Congress 18925 ELECTED
Bidur Prasad Sapkota Nepal Communist Party (UML) 18404
2051
(1994)
Gobinda Nath Uprety Nepal Communist Party (UML) 16566 ELECTED
Rajendra Kharel The Nepali Congress 14538  


District name Sindhupalchowk Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mohan Bahadur Basnet Nepali Congress 19168 ELECTED
Amrit Kumar Bohara Nepal Communist Party (UML) 15956
2051
(1994)
Amrit Kumar Bohora Nepal Communist Party (UML) 13369 ELECTED
Pashupati Shamser J.B.R. Rastriya Prajatantra Party 13169  


District name Sindhupalchowk Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Subhash Karmacharya Nepal Communist Party (UML) 17897 ELECTED
Bishnu Bikram Thapa Rastriya Prajatantra Party 12138
2051
(1994)
Bishnu Bikram Thapa Rastriya Prajatantra Party 14893 ELECTED
Subhas Karmacharya Nepal Communist Party (UML) 10289  


District name Sindhupalchowk Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Pashupati Samsher J.B.R. Rastriya Prajatantra Party 14512 ELECTED
Amrit Kumar Bohara Nepal Communist Party (UML) 13491
2051
(1994)
Pashupati Shamser J.B.R. Rastriya Prajatantra Party 11774 ELECTED
Kanchha Lama The Nepali Congress 10644  


District name Makwanpur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Prasad Dahal Nepal Communist Party (UML) 20442 ELECTED
Kamal Thapa Rastriya Prajatantra Party 15985
2051
(1994)
Kamal Thapa Rastriya Prajatantra Party 16753 ELECTED
Krishna Prasad Dahal Nepal Communist Party (UML) 15082  


District name Makwanpur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Birodh Khatiwoda Nepal Communist Party (UML) 18281 ELECTED
Deepak Singh Rastriya Prajatantra Party 15901
2051
(1994)
Birodh Khatiwada Nepal Communist Party (UML) 16154 ELECTED
Kamal Thapa Rastriya Prajatantra Party 11878  


District name Makwanpur Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bir Bahadur Lama Nepal Communist Party (UML) 14474 ELECTED
Kamal Thapa Rastriya Prajatantra Party 12293
2051
(1994)
Hiranyalal Shrestha Nepal Communist Party (UML) 13053 ELECTED
Bhim Bahadur Bhomjan Rastriya Prajatantra Party 10369  


District name Rautahat Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Madhav Kumar Nepal Nepal Communist Party (UML) 22868 ELECTED
Braj Kishor Singh Rajput Nepali Congress 10757
2051
(1994)
Brajkishor Singh The Nepali Congress 14637 ELECTED
Bishwonath Agrawal Independent 13633  


District name Rautahat Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mo. Aftab Aalam Nepali Congress 29758 ELECTED
Abul Kalam Aajad Nepal Communist Party (UML) 19775
2051
(1994)
S. Idrish The Nepali Congress 22681 ELECTED
Dr. S. Moid Independent 8859  


District name Rautahat Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Banshidhar Mishra Nepal Communist Party (UML) 17391 ELECTED
Harihar Prasad Yadav Nepali Congress 13899
2051
(1994)
Harihar Prasad Yadav The Nepali Congress 14890 ELECTED
Tulsi Lal Amatya Nepal Communist Party (UML) 12366  


District name Rautahat Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Prakash Koirala Nepali Congress 34978 ELECTED
Ramkumar Bhattarai Nepal Communist Party (UML) 18639
2051
(1994)
Uddhab Dhakal The Nepali Congress 20482 ELECTED
Dr. Banshidhar Mishra Nepal Communist Party (UML) 17949  


District name Bara Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Uma Kanta Chaudhary Nepali Congress 23601 ELECTED
Mukund Neupane Nepal Communist Party (UML) 20646
2051
(1994)
Mukunda Neupane Nepal Communist Party (UML) 17953 ELECTED
Sovakhar Parajuli The Nepali Congress 15552  


District name Bara Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sohan Prasad Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 22910 ELECTED
Radhechandra Yadav Nepali Congress 19366
2051
(1994)
Radhe Chandra Yadav The Nepali Congress 14403 ELECTED
Sohan Prasad Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 14150  


District name Bara Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rishikesh Gautam Nepali Congress 22291 ELECTED
Purushottam Poudel Nepal Communist Party (UML) 19197
2051
(1994)
Purushotam Poudel Nepal Communist Party (UML) 21072 ELECTED
Rishikesh Gautam The Nepali Congress 16846  


District name Bara Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Farmulha Mansur Nepali Congress 24409 ELECTED
Mahamud Aalam Nepal Communist Party (UML) 16927
2051
(1994)
Shalim Miya Ansari Nepal Communist Party (UML) 20148 ELECTED
Pharmulaha Mansur The Nepali Congress 16145  


District name Parsa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Prasad Bhattarai Nepali Congress 24299 ELECTED
Chrianjibi Prasad Acharya Nepal Communist Party (UML) 13193
2051
(1994)
Rajib Parajuli Rastriya Prajatantra Party 14830 ELECTED
Chiranjibi Prasad Acharya Nepal Communist Party (UML) 10062  


District name Parsa Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ajaya Kumar Chaurasiya Barai Nepali Congress 20178 ELECTED
Nagendra Prasad Chaudhary Tharu Nepal Communist Party (UML) 19622
2051
(1994)
Ram Chandra Prasad Kuswaha The Nepali Congress 13347 ELECTED
Ram Chandra Shah Nepal Communist Party (UML) 11119  


District name Parsa Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Surendra Prasad Chaudhary Nepali Congress 21879 ELECTED
Praladh Giri Nepal Communist Party (UML) 20201
2051
(1994)
Surendra Prasad Chaudhary The Nepali Congress 17743 ELECTED
Basudev Tiwari Rastriya Prajatantra Party 12766  


District name Parsa Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Urmila Aryal Nepal Communist Party (UML) 17095 ELECTED
Ramesh Rijal Nepali Congress 15927
2051
(1994)
Ramesh Rijal The Nepali Congress 12116 ELECTED
Urmila Aryal Nepal Communist Party (UML) 9288  


District name Chitwan Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sabitri Bogati (Pathak) Nepali Congress 19087 ELECTED
Jagrit Prasad Bhetwal Nepal Communist Party (UML) 18176
2051
(1994)
Jagrit Prasad Bhetawal Nepal Communist Party (UML) 15924 ELECTED
Chudamani Chaudhary The Nepali Congress 12023  


District name Chitwan Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Eknath Ranabhat Nepali Congress 21727 ELECTED
Sita Kumari Paudel Nepal Communist Party (UML) 19502
2051
(1994)
Kashinath Adhikari Nepal Communist Party (UML) 17592 ELECTED
Tek Prasad Gurung The Nepali Congress 12389  


District name Chitwan Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dr. Gangadhar Lamsal Nepali Congress 23265 ELECTED
Nar Bahadur Khad Nepal Communist Party (UML) 14499
2051
(1994)
Dr. Gangadhar Lamsal The Nepali Congress 20327 ELECTED
Shailendra Kumar Piya Nepal Communist Party (UML) 15177  


District name Chitwan Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narayan Sharma Paudel Nepali Congress 18160 ELECTED
Bikram Pandey Rastriya Prajatantra Party 10670
2051
(1994)
Tirtharaj Bhushal The Nepali Congress 19375 ELECTED
Diwakar Bhusal Sanyunkta Janamorcha, Nepal 13595  


District name Gorkha Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Chiranjebi Wagle Nepali Congress 17305 ELECTED
Ram Sharan Basnet Nepal Communist Party (UML) 13438
2051
(1994)
Chiranjibi Wagle The Nepali Congress 13711 ELECTED
Narayan Malla Rastriya Prajatantra Party 11236  


District name Gorkha Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Kamala Pant (Acharya) Nepali Congress 11544 ELECTED
Prem Bahadur Gurung Nepal Communist Party (UML) 11131
2051
(1994)
Kamala Devi Pant The Nepali Congress 8195 ELECTED
Rajeshwor Devkota Rastriya Prajatantra Party 6862  


District name Gorkha Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hari Lal Joshi Nepali Congress 15477 ELECTED
Shiv Kumar Shrestha Nepal Communist Party (UML) 10292
2051
(1994)
Chinakaji Shrestha The Nepali Congress 9900 ELECTED
Jog Bahadur Gurung Rastriya Prajatantra Party 7877  


District name Manang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Palten Gurung Nepali Congress 0 ELECTED
2051
(1994)
Palten Gurung Independent 2315 ELECTED
Komal Ghale The Nepali Congress 721  


District name Lamjung Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Bahadur Gurung Nepali Congress 16605 ELECTED
Mayanath Adhikari Nepal Communist Party (UML) 14352
2051
(1994)
Ram Chandra Adhikari The Nepali Congress 13223 ELECTED
Keshab Lal Shrestha Nepal Communist Party (UML) 9729  


District name Lamjung Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Haribhakta Adhikari Nepali Congress 19026 ELECTED
Prithvisubba Gurung Nepal Communist Party (UML) 18699
2051
(1994)
Ram Bahadur Gurung The Nepali Congress 15920 ELECTED
Prithbi Subba Gurung Nepal Communist Party (UML) 14342  


District name Kaski Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Taranath Ranabhat Nepali Congress 23939 ELECTED
Khag Raj Adhikari Nepal Communist Party (UML) 20136
2051
(1994)
Khagraj Adhikari Nepal Communist Party (UML) 19965 ELECTED
Taranath Ranabhat The Nepali Congress 18714  


District name Kaski Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mahadev Gurung Nepali Congress 26443 ELECTED
Tul Bahadur Gurung Nepal Communist Party (UML) 22126
2051
(1994)
Tul Bahadur Gurung Nepal Communist Party (UML) 22377 ELECTED
Shukra Raj Sharma The Nepali Congress 18663  


District name Kaski Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Prakash Bahadur Gurung Nepali Congress 18739 ELECTED
Somnath Adhikari Pyasi Nepal Communist Party (UML) 16091
2051
(1994)
Krishna Bahadur Gurung The Nepali Congress 14980 ELECTED
Simnath Adhikari Pyasi Nepal Communist Party (UML) 14831  


District name Tanahu Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gobind Raj Joshi Nepali Congress 23205 ELECTED
Eak Bahadur Rana Magar Nepal Communist Party (UML) 15908
2051
(1994)
Gobinda Raj Joshi The Nepali Congress 19086 ELECTED
Yek Bahadur Rana Magar Nepal Communist Party (UML) 11322  


District name Tanahu Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Chandra Paudel Nepali Congress 24446 ELECTED
Shanker Narayan Shrestha Nepal Communist Party (UML) 10325
2051
(1994)
Ram Chandra Poudel The Nepali Congress 22639 ELECTED
Bishwobandhu Bhandari Nepal Communist Party (UML) 6493  


District name Tanahu Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tuk Raj Sigdel Nepal Communist Party (UML) 20562 ELECTED
Bishnu Bir Aale Nepali Congress 19015
2051
(1994)
Amar Raj Kaini The Nepali Congress 16306 ELECTED
Tuk Raj Sigdel Nepal Communist Party (UML) 16211  


District name Shyanja Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hit Kaji Gurung Nepal Communist Party (UML) 22733 ELECTED
Jagat Bandhu Aryal Nepali Congress 20722
2051
(1994)
Trilochan Sharma Dhakal Nepal Communist Party (UML) 20969 ELECTED
K. P. Rudraman Gurung The Nepali Congress 17974  


District name Shyanja Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gopal Man Shrestha Nepali Congress 21572 ELECTED
Prem Narayan Sharma Paudel Nepal Communist Party (UML) 13991
2051
(1994)
Dhruba Raj Lamsal Nepal Communist Party (UML) 14820 ELECTED
Gopal Man Shrestha The Nepali Congress 12236  


District name Shyanja Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shanker Prasad Pandey Nepali Congress 23102 ELECTED
Bishnu Bahadur Thapa (Magar) Nepal Communist Party (UML) 16893
2051
(1994)
Mahendra Thapa Nepal Communist Party (UML) 20092 ELECTED
Khagendra Raj Regmi The Nepali Congress 19542  


District name Gulmi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Fatik Bahadur Thapa Nepal Communist Party (UML) 18672 ELECTED
Jhak Bahadur Pun Nepali Congress 16496
2051
(1994)
Ram Nath Sharma Dhakal Nepal Communist Party (UML) 17485 ELECTED
Jhak Bahadur Pun The Nepali Congress 14573  

 

District name Gulmi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Pradip Kumar Gyawali Nepal Communist Party (UML) 24345 ELECTED
Chandra Bahadur K.C. Nepali Congress 23669
2051
(1994)
Kamal Raj Shrestha Nepal Communist Party (UML) 25651 ELECTED
Bhagwat Gyawali The Nepali Congress 19872  


District name Gulmi Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gokarna Raj Bista Nepal Communist Party (UML) 18020 ELECTED
Trailokya Prasad Sen (Oli) Nepali Congress 15764
2051
(1994)
Tanka Prasad Pokhrel Nepal Communist Party (UML) 14753 ELECTED
Rudra Mani Bhandari Sharma The Nepali Congress 13986  


District name Palpa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bhdra Bahadur Thapa Nepal Communist Party (UML) 19477 ELECTED
Vijaya Raj Ghimire Nepali Congress 16393
2051
(1994)
Dal Bahadur Rana Nepal Communist Party (UML) 19690 ELECTED
Kalu Ram Rana The Nepali Congress 14815  


District name Palpa Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Som Prashad Pandey Nepal Communist Party (UML) 15905 ELECTED
Rajan Prasad Pant Nepali Congress 15151
2051
(1994)
Som Prasad Pandey Nepal Communist Party (UML) 17851 ELECTED
Gambhir Jung Karki Chhetri The Nepali Congress 12147  


District name Palpa Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Yadav Bahadur Rayamajhi Nepal Communist Party (UML) 18068 ELECTED
Bhagawoti Dhoj Rajlawat Nepali Congress 16716
2051
(1994)
Bishnu Prasad Poudel Nepal Communist Party (UML) 15766 ELECTED
Hari Prasad Nepal The Nepali Congress 12697  


District name Argakhanchi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dilaram Acharya Rastriya Jana Morcha 23452 ELECTED
Dr. Ram Bahadur Basyal (B.C.) Nepali Congress 20340
2051
(1994)
Rewati Prasad Bhusal The Nepali Congress 16752 ELECTED
Gunanidhi Bhusal Nepal Communist Party (UML) 15331  


District name Argakhanchi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dili Raj Khanal Nepal Communist Party (UML) 21336 ELECTED
Mrs. Puspa Devi Bhusal Nepali Congress 20064
2051
(1994)
Dhundi Raj Sharma Poudel The Nepali Congress 19862 ELECTED
Pitambar Bhusal Nepal Communist Party (UML) 14485  


District name Nawalparasi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Damodar Bastakoti Nepali Congress 25330 ELECTED
Deepak Chhetri Nepal Communist Party (UML) 17944
2051
(1994)
Mahendra Dhoj G. C. The Nepali Congress 19137 ELECTED
Krishna Prasad Ghimire Nepal Communist Party (UML) 17431  


District name Nawalparasi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Chandra Mani Kharal Nepal Communist Party (UML) 23125 ELECTED
Mahendra Dhoj G.C. Nepali Congress 22701
2051
(1994)
Majhi Lal Tharu Thanet Nepal Communist Party (UML) 21388 ELECTED
Surya Bhakta Adhikari The Nepali Congress 18471  


District name Nawalparasi Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hridayas Tripathi Nepal Sadbhawana Party 18133 ELECTED
Triyuge Narayan Chaudhary Nepali Congress 17349
2051
(1994)
Rhidayesh Tripathi Nepal Sadbhawana Party 15297 ELECTED
Triyugi Narayan Tharu Chaudhary The Nepali Congress 11729  


District name Nawalparasi Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Devendra Raj Kandel Nepali Congress 18679 ELECTED
Durga Prasad Chaudhary Nepal Sadbhawana Party 16915
2051
(1994)
Devendra Raj Kadel The Nepali Congress 19510 ELECTED
Durga Prasad Chaudhary Nepal Sadbhawana Party 14077  


District name Rupandehi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Duryodhan Singh Nepali Congress 13092 ELECTED
Dipak Bohara Rastriya Prajatantra Party (Chand) 12771
2051
(1994)
Duryodhan Singh The Nepali Congress 12819 ELECTED
Ghanashyam Bhusal Nepal Communist Party (UML) 11243  


District name Rupandehi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Krishna Tamrakar Nepali Congress 14441 ELECTED
Lok Bahadur Budh Rana Nepal Communist Party (UML) 12923
2051
(1994)
Dhanapati Upadhyay Nepal Communist Party (UML) 13571 ELECTED
Ram krishna Tamrakar The Nepali Congress 10850  


District name Rupandehi Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Surya Prasad Pradhan Nepali Congress 23697 ELECTED
Vishnu Prasad Poudel Nepal Communist Party (UML) 23033
2051
(1994)
Modnath Prashrit Nepal Communist Party (UML) 19675 ELECTED
Bal Krishna Khan The Nepali Congress 15349  


District name Rupandehi Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bharat Kumar Shah Nepali Congress 15030 ELECTED
Ajim Miya Nepal Sadbhawana Party 14539
2051
(1994)
Jyotendra Mohan Chaudhary Independent 11559 ELECTED
Ajim Miya Nepal Sadbhawana Party 11015  


District name Rupandehi Constituency 5
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Yagyajit Shah Nepal Sadbhawana Party 19203 ELECTED
Sarbendra Nath Shukla Rastriya Prajatantra Party 14476
2051
(1994)
Sarbendra Nath Shukla Rastriya Prajatantra Party 13919 ELECTED
Yagyajit Shah Independent 11712  


District name Kapilbastu Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dan Bahadur Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 14494 ELECTED
Kamlesh Kumar Sharma Nepali Congress 13534
2051
(1994)
Kamlesh Kumar Sharma The Nepali Congress 11658 ELECTED
Tika Ram Aryal Nepal Communist Party (UML) 7370  


District name Kapilbastu Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Brijesh Kumar Gupta Rastriya Prajatantra Party 24699 ELECTED
Dip Kumar Upadhyaya Nepali Congress 18585
2051
(1994)
Dip Kumar Upadhyaya The Nepali Congress 18878 ELECTED
Bhagwan Das Gupta Rastriya Prajatantra Party 17401  


District name Kapilbastu Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Birendra Kumar Kanudiya Nepali Congress 12261 ELECTED
Surendra Raj Acharya Independent 8759
2051
(1994)
Bishnu Raj Acharya The Nepali Congress 15698 ELECTED
Hari Narayan Rajauriya Rastriya Prajatantra Party 12019  


District name Kapilbastu Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ajay Pratap Shah Rastriya Prajatantra Party 14091 ELECTED
Mangal Prasad Gupta Nepali Congress 11618
2051
(1994)
Mirjadil Sadbeg Rastriya Prajatantra Party 21391 ELECTED
Dr. Rudra Pratap Shah Nepali Congress 17168  


District name Mustang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Romy Gauchan Thakali Nepali Congress 3891 ELECTED
Krishna Gauchan Nepal Communist Party (UML) 2029
2051
(1994)
Sushil Man Sherchan The Nepali Congress 2969 ELECTED
Nar Bahadur Hirachan Rastriya Prajatantra Party 2749  


District name Myagdi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narayan Singh Pun Nepali Congress 16984 ELECTED
Miss Nardevi Pun Nepal Communist Party (UML) 12196
2051
(1994)
Nil Bahadur Tilija Nepal Communist Party (UML) 15486 ELECTED
Bhim Prasad Gauchan Rastriya Prajatantra Party 11961  


District name Baglung Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tanka Prasad Sharma Kadel Nepali Congress 15467 ELECTED
Ramji Prasad Sharma Nepal Communist Party (UML) 15425
2051
(1994)
Gobinda Raj Adhikari Nepal Communist Party (UML) 14937 ELECTED
Gobinda Prasad Sharma The Nepali Congress 10292  


District name Baglung Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Chitra Bahadur K.C. Rastriya Jana Morcha 24124 ELECTED
Gopal Prasad Sapkota Nepali Congress 15040
2051
(1994)
Min Bahadur Khatri The Nepali Congress 15283 ELECTED
Chitra Bahadur K.C. Independent 15089  


District name Baglung Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Pari Thapa Rastriya Jana Morcha 16456 ELECTED
Ram Prasad Acharya Nepali Congress 13851
2051
(1994)
Pari Thapa Independent 12477 ELECTED
Tula Singha Gharti Independent 6250  


District name Parbat Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Arjun Prasad Joshi Nepali Congress 18683 ELECTED
Judda Bahadur Gurung Nepal Communist Party (UML) 10724
2051
(1994)
Indu Sharma The Nepali Congress 13621 ELECTED
Yam Bahadur Gurung Nepal Communist Party (UML) 12769  


District name Parbat Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dilli Raj Sharma Nepali Congress 14777 ELECTED
Moti Prasad Paudel Nepal Communist Party (UML) 13504
2051
(1994)
Dev Bahadur Poudel Chhetri Nepal Communist Party (UML) 16682 ELECTED
Uma Adhikari The Nepali Congress 11674  


District name Rukum Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Keshar Man Rokka Nepali Congress 7992 ELECTED
Nand Lal Sharma Nepal Communist Party (UML) 7685
2051
(1994)
Krishna Prasad Upadhyay (Gautam) The Nepali Congress 11694 ELECTED
Hasta Bahadur K. C. Nepal Communist Party (UML) 4925  


District name Rukum Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tirtha Gautam Nepal Communist Party (UML) 11135 ELECTED
Gopalji Jung Shah Nepali Congress 10639
2051
(1994)
Gopalji Jung Shah The Nepali Congress 14729 ELECTED
Dhruba Bikram Shah Rastriya Prajatantra Party 5707  


District name Rolpa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Lekh Nath Acharya Nepali Congress 6695 ELECTED
Bhup Narayan Ghartimagar Rastriya Prajatantra Party 5225
2051
(1994)
Balaram Gharti Magar Rastriya Prajatantra Party 9523 ELECTED
Amrit Bahadur Gharti The Nepali Congress 8328  


District name Rolpa Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Surendra Hamal Nepali Congress 8344 ELECTED
Kumar Dasaudi Nepal Communist Party (UML) 6924
2051
(1994)
Surendra Hamal The Nepali Congress 17395 ELECTED
Kumar Dashaudi Nepal Communist Party (UML) 6260  


District name Pyuthan Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Hari Acharya Rastriya Jana Morcha 14890 ELECTED
Chakra Bahadur Roka Magar Nepal Communist Party (M.L) 6194
2051
(1994)
Shivraj Subedi The Nepali Congress 9403 ELECTED
Keshar Bahadur Gurung Independent 9143  


District name Pyuthan Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Nav Raj Subedi Rastriya Jana Morcha 16311 ELECTED
Mukti Prasad Sharma Nepali Congress 10860
2051
(1994)
Nawaraj Subedi Independent 9740 ELECTED
Mukti Prasad Sharma The Nepali Congress 9676  


District name Salyan Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Prakash Jwala Nepal Communist Party (UML) 8208 ELECTED
Rajendra Bahadur Shah Nepali Congress 7089
2051
(1994)
Rajendra Bahadur Shah The Nepali Congress 11714 ELECTED
Prakash Jwala Nepal Communist Party (UML) 7930  


District name Salyan Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Netra Lal Shrestha Rastriya Prajatantra Party 10922 ELECTED
Mahesh Kumar Malla Nepali Congress 8372
2051
(1994)
Chhabi Prasad Devkota The Nepali Congress 14491 ELECTED
Netra Lal Shrestha Rastriya Prajatantra Party 9498  


District name Dang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Khum Bahadur Khadka Nepali Congress 27865 ELECTED
Parshu Narayan Chaudhary Rastriya Prajatantra Party 9159
2051
(1994)
Hari Prasad Chaudhary The Nepali Congress 12333 ELECTED
Parshu Narayan Chaudhary Rastriya Prajatantra Party 11024  


District name Dang Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bal Dev Sharma Nepali Congress 14811 ELECTED
Chhabi Lal Oli Nepal Communist Party (UML) 8463
2051
(1994)
Baldev Sharma The Nepali Congress 12560 ELECTED
Susma Sharma Ghimire Nepal Communist Party (UML) 9695  


District name Dang Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Krishna Kishor Ghimire Nepali Congress 19072 ELECTED
Shankar Pokhrel Nepal Communist Party (UML) 11647
2051
(1994)
Shankar Pokharel Nepal Communist Party (UML) 19366 ELECTED
Dipak Giri The Nepali Congress 16351  


District name Dang Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gehendra Giri Nepali Congress 16061 ELECTED
Shrimani Sharma Acharya Nepal Communist Party (UML) 8274
2051
(1994)
Khum Bahadur Khadka The Nepali Congress 17557 ELECTED
Giri Raj K. C. Nepal Communist Party (UML) 11022  


District name Dolpa Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Nar Bahadur Budhathoki Nepal Communist Party (UML) 8371 ELECTED
Karna Bahadur Budha Independent 4567
2051
(1994)
Moti Prasad Pahadi Independent 6424 ELECTED
Karna Bahadur Budha Rastriya Prajatantra Party 6123  


District name Mugu Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Chandra Bahadur Shahi Nepal Communist Party (UML) 11134 ELECTED
Karme Jaishy Nepali Congress 8701
2051
(1994)
Hasta Bahadur Malla The Nepali Congress 9190 ELECTED
Chandra Bahadur Shahi Nepal Communist Party (UML) 7259  


District name Jumla Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Devi Lal Thapa Nepal Communist Party (UML) 11324 ELECTED
Din Bandhu Shrestha Nepali Congress 8318
2051
(1994)
Bhakta Bahadur Rokaya Nepal Majdoor Kissan Party 6591 ELECTED
Lalit Jung Shahi Independent 6112  


District name Kalikot Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Prem Bahadur Singh Nepal Communist Party (UML) 10813 ELECTED
Netra Bahadur Shahi Nepali Congress 9394
2051
(1994)
Yagya Raj Neupane Nepal Communist Party (UML) 9979 ELECTED
Dharma Datta Upadhyay Rastriya Prajatantra Party 9550  


District name Humla Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gorakh Bahadur Bogati Nepal Communist Party (UML) 11879 ELECTED
Chakra Bahadur Shahi Independent 7662
2051
(1994)
Chakra Bahadur Shahi The Nepali Congress 7887 ELECTED
Ang Bahadur Lama Independent 6920  


District name Jajarkot Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Govind Bikram Shah Rastriya Prajatantra Party 8452 ELECTED
Krishna Bahadur Shahi Nepal Communist Party (UML) 7676
2051
(1994)
Jhalak Nath Wagle The Nepali Congress 7636 ELECTED
Tej Bikram Shah Rastriya Prajatantra Party 6849  


District name Jajarkot Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ratna Prasad Sharma Neupane Nepal Communist Party (UML) 9207 ELECTED
Deepak Jung Shah Independent 4811
2051
(1994)
Dipak Jung Shah The Nepali Congress 10070 ELECTED
Krishna Bahadur Shahi Nepal Communist Party (UML) 6489  


District name Dailekh Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Nar Bahadur Hamal Nepal Communist Party (UML) 17047 ELECTED
Ganesh Bahadur Khadka Nepali Congress 15765
2051
(1994)
Ganesh Bahadur Khadka The Nepali Congress 10695 ELECTED
Rang Nath Joshi Nepal Majdoor Kissan Party 8508  


District name Dailekh Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shiv Raj Joshi Nepali Congress 18882 ELECTED
Binod Kumar Shah Nepal Communist Party (UML) 14448
2051
(1994)
Binod Kumar Shah Nepal Majdoor Kissan Party 13640 ELECTED
Ranga Bahadur Shahi The Nepali Congress 6725  


District name Surkhet Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Purna Bahadur Khadka Nepali Congress 16980 ELECTED
Rishi Prasad Sharma Nepal Communist Party (UML) 16594
2051
(1994)
Purna Bahadur Khadka The Nepali Congress 13771 ELECTED
Rishi Prasad Sharma Nepal Communist Party (UML) 12654  


District name Surkhet Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Rhidya Ram Thani Nepali Congress 16870 ELECTED
Shiv Prasad Upadhaya Nepal Communist Party (UML) 15791
2051
(1994)
Yam Lal Kadel Nepal Communist Party (UML) 12848 ELECTED
Rhidaya Ram Thani The Nepali Congress 11556  


District name Surkhet Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Shiv Raj Joshi Nepali Congress 10687 ELECTED
Nanda Chapai Nepal Communist Party (UML) 8310
2051
(1994)
Shiv Raj Joshi The Nepali Congress 9258 ELECTED
Nawaraj Rawot Nepal Communist Party (UML) 7431  


District name Banke Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gyanu K.C. Nepali Congress 15137 ELECTED
Dinesh Chandra Yadav Nepal Communist Party (UML) 14179
2051
(1994)
Prem Bahadur Bhandari Rastriya Prajatantra Party 15276 ELECTED
Sanat Kumar Sharma Regmi The Nepali Congress 11824  


District name Banke Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sushil Koirala Nepali Congress 15256 ELECTED
Rijwan Ahammad Sah Nepal Communist Party (M.L) 6185
2051
(1994)
Shanti Shamsher Rana Rastriya Prajatantra Party 15711 ELECTED
Sushil Koirala The Nepali Congress 10222  


District name Banke Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Kailash Nath Kasudhan Nepali Congress 12086 ELECTED
Dal Bahadur Sunar Nepal Communist Party (M.L) 8735
2051
(1994)
Phateha Singh Tharu Rastriya Prajatantra Party 13659 ELECTED
Hari Prasad Parajuli Nepal Communist Party (UML) 10638  


District name Bardia Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mrs Kashi Paudel Nepali Congress 17219 ELECTED
Bam Dev Gautam Nepal Communist Party (M.L) 13247
2051
(1994)
Bamdev Gautam Nepal Communist Party (UML) 16933 ELECTED
Phularam Tharu The Nepali Congress 10949  


District name Bardia Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Mangal Prasad Tharu Nepali Congress 14070 ELECTED
Prativa Rana Rastriya Prajatantra Party 9617
2051
(1994)
Shyam Prasad Dhakal Nepal Communist Party (UML) 11907 ELECTED
Gyan Raj Sharma The Nepali Congress 8328  


District name Bardia Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Khem Raj Bhatt Mayalu Nepali Congress 15574 ELECTED
Shyam Prasad Dhakal Nepal Communist Party (UML) 8952
2051
(1994)
Kashiram Tharu Nepal Communist Party (UML) 14265 ELECTED
Binaya Dhoj Chand The Nepali Congress 11312  


District name Bajura Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Janak Raj Giri Nepali Congress 23129 ELECTED
Karna Bahadur Thapa Nepal Communist Party (UML) 11063
2051
(1994)
Hikmat Bahadur Shahi Nepal Communist Party (UML) 21013 ELECTED
Dev Raj Joshi The Nepali Congress 19503  


District name Achham Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Gobinda Bahadur Shah Nepali Congress 27690 ELECTED
Bhim Bahadur Rawal Nepal Communist Party (UML) 23457
2051
(1994)
Bhim Bahadur Rawal Nepal Communist Party (UML) 18060 ELECTED
Gobind Bahadur Shah The Nepali Congress 13059  


District name Achham Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Bahadur Bista Nepali Congress 19523 ELECTED
Bharat Saud Nepal Communist Party (UML) 11740
2051
(1994)
Bhim Bahadur Kadayat Nepal Communist Party (UML) 12797 ELECTED
Ram Bahadur Bista The Nepali Congress 10733  


District name Bajhang Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Arjun Jang Bahadur Singh Nepali Congress 14209 ELECTED
Arjun Bahadur Thapa Nepal Communist Party (UML) 13827
2051
(1994)
Bhanubhakta Jaisee Nepal Communist Party (UML) 12603 ELECTED
Arjung Jang Bahadur Singh The Nepali Congress 6640  


District name Bajhang Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Suresh Malla Nepali Congress 12097 ELECTED
Birendra Bahadur Bhandari Nepal Communist Party (UML) 8105
2051
(1994)
Naresh Bahadur Singh Independent 5658 ELECTED
Bhairab Bahadur Singh Nepal Communist Party (UML) 5527  


District name Doti Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Bhakta Bahadur Balayar Nepali Congress 14198 ELECTED
Harka Bahadur Singh Nepal Communist Party (UML) 12290
2051
(1994)
Bhakta Bahadur Balayar The Nepali Congress 8201 ELECTED
Purna Raj Joshi Nepal Communist Party (UML) 6132  


District name Doti Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sidhraj Ojha Nepali Congress 11922 ELECTED
Narayan Dutt Bhatt Rastriya Prajatantra Party (Chand) 8069
2051
(1994)
Siddha Raj Ojha The Nepali Congress 8787 ELECTED
Narayan Datta Bhatta Rastriya Prajatantra Party 4669  


District name Kailali Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Miss Sushila Swar Nepali Congress 15700 ELECTED
Himanchal Raj Bhattarai Nepal Communist Party (UML) 9124
2051
(1994)
Himanchal Raj Bhattarai Nepal Communist Party (UML) 8493 ELECTED
Keshar Singh Kadayat The Nepali Congress 7441  


District name Kailali Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ram Janam Chaudhary Nepali Congress 21976 ELECTED
Mohan Raj Malla Rastriya Prajatantra Party 13293
2051
(1994)
Ram Janam Chaudhary The Nepali Congress 16114 ELECTED
Mohan Raj Malla Rastriya Prajatantra Party 11898  


District name Kailali Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Puskar Nath Ojha Nepali Congress 19389 ELECTED
Dinesh Chandra Subedi Nepal Communist Party (UML) 11844
2051
(1994)
Chakra Bahadur Dagaura Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 13883 ELECTED
Puskar Nath Ojha The Nepali Congress 10432  


District name Kailali Constituency 4
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tek Bahadur Chokhyal Nepali Congress 17998 Elected
Hanuman Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 11907
2051
(1994)
Maheshwor Pathak Nepal Communist Party (UML) 9594 ELECTED
Dhan Bahadur Bam Rajwar Rastriya Prajatantra Party 9038  


District name Darchula Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Dilendra Prasad Badu Nepali Congress 22379 ELECTED
Bir Bahadur Thagunna Nepal Communist Party (UML) 16656
2051
(1994)
Prem Singh Dhami Nepal Communist Party (UML) 15708 ELECTED
Dilendra Prasad Badu The Nepali Congress 11611  


District name Baitadi Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narendra Bahadur Bum Nepali Congress 11313 ELECTED
Prithvi Raj Abasthi Nepal Communist Party (UML) 9901
2051
(1994)
Lokendra Bahadur Chand Rastriya Prajatantra Party 11023 ELECTED
Prithbiraj Awasthi Nepal Communist Party (UML) 5865  


District name Baitadi Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Binayadhoj Chand Nepali Congress 13099 ELECTED
Anand Dev Bhatt Nepal Communist Party (UML) 7611
2051
(1994)
Lokendra Bahadur Chand Rastriya Prajatantra Party 9755 ELECTED
Durga Datta Joshi The Nepali Congress 6962  


District name Dadeldhuda Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Sher Bahadur Duewa Nepali Congress 28651 ELECTED
Bageshwori Dutt Chataut Nepal Communist Party (UML) 7840
2051
(1994)
Sher Bahadur Deuwa The Nepali Congress 20701 ELECTED
Khem Raj Bhatta (Mayalu) Nepal Janabadi Morcha 9966  


District name Kanchanpur Constituency 1
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Narayan Prakash Saud Nepali Congress 13101 ELECTED
Ram Kumar Gyawali Nepal Communist Party (UML) 9219
2051
(1994)
Ram Kumar Gyawali Nepal Communist Party (UML) 11425 ELECTED
Amar Sing Rana The Nepali Congress 9254  


District name Kanchanpur Constituency 2
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Tarini Dutt Chataut Nepali Congress 13109 ELECTED
Chandra Lal Chaudhary Nepal Communist Party (UML) 10282
2051
(1994)
Bhojraj Joshi Nepal Communist Party (UML) 11863 ELECTED
Tarinidatta Chataut The Nepali Congress 7203  


District name Kanchanpur Constituency 3
2056
(1999)
Candidate Party Name Votecount Status
Ramesh Lekhak Nepali Congress 13527 ELECTED
Indra Bahadur Khatri Rastriya Prajatantra Party (Chand) 8336
2051
(1994)
Urbadutta Pant Nepal Communist Party (UML) 11100 ELECTED
Narayan Prakash Saud The Nepali Congress 6453  


Top